Plná sledovatelnost: pohled shora
Minule jsme si prošli, co v systému sledování výroby vidíme, když se díváme na jeden kus. To je užitečné pro výrobu toho jednoho kusu (protože hlídáme pořadí provedení operací), a pro analýzu případných problémů u reklamací. Z pohledu vedoucího na dílně, je ale důležitější podívat se na výrobní objednávku jako celek.
Základem pro takový pohled je fakt, že systém sledování výroby udržuje u každého vyráběného kusu informaci o výrobní objednávce. Při pohledu na výrobní objednávku pak lze spočítat a zobrazit kusy, které do ní patří, ale i detailnější informace, jako:
- Kolik kusů je hotovo na každé operaci
- Kdo, kdy a kde vyráběl které kusy
- Na kolika operacích došlo k chybě
- Průběh objednávky v čase
- Seznam materiálu
- Operace navíc, jejich počty a výsledky
Na příklad se prosím podívejte přímo do dema aplikace TracePRO.
K čemu to je
Dosud jsme v souvislosti se sledovatelností hovořili pouze o kvalitativních aspektech. Výroba má ale nějakou vlastní režii, v rámci které je potřeba udržovat přehled.
Mikroplánování
Dílna dostane zpravidla plán na nějaké kratší období, většinou týden. V rámci něj už si dělá plánování sama. K tomu je nutné mít aktuální informace o tom, kolik už se na které výrobní objednávce udělalo.
Odvádění práce do ERP
Traceability systém má samozřejmě informace o vyrobených kusech na jednoho pracovníka. Tyto informace lze použít k naplnění potřebných dat v ERP. Je otázka, zda ten přenos bude plně automatický a online, nebo ručně dávkově s využitím informací z Traceability systému, nebo něco mezi. Zároveň je třeba brát v potaz fakt, že to, co nebylo pro ERP vyrobeno, to ERP nedokáže prodat, takže se nejedná jen o odvádění práce pracovníků, ale také hlášení o počtech ukončených kusů. Na druhé straně, ERP by také mělo mít co nejpřesnější údaje o tom, jaký byl na výrobu skutečně použit materiál.
Vztahu mezi ERP a Traceability systémem se budeme důkladně věnovat jindy.
Kvalitativní statistiky
Traceability systém udržuje výsledek každé operace. Proto lze, velmi zjednodušeně řečeno, tyto operace vzít jednu po druhé, a spočítat, na jaké části z nich byla chyba při pohledu přes:
- Časové období
- Pracovníka nebo pracoviště
- Výrobek, zákazníka, nějak definovanou skupina výrobků
A odtud se už můžeme dostat i k věcem, jako je každodenní automatické reportování, nebo hlášení při překročení nějakých mezí.
Závěr
Dnes jsme se podívali na souhrnná data, která lze z traceability systému získat. Příště už se nevyhneme ošemetnému tématu spolupráce s ERP.
Komentáře byly zrušeny
V EU teď máme složitou situaci s Cookies. Na komentáře jsem používal jistou službu třetí strany. Ta však používá Cookies poměrně, ehm, benevolentně. Tak jsem se rozhodl komentáře zrušit. Pokud chcete, můžete mi napsat přímo